Instagram

Eski tarihli bir etkinliği görüntülüyorsunuz (10.10.2017 - 10.10.2017)

Konser,canlı müzik, performans Fazıl Say, "Yürüyen Köşk" Atatürk Anısına (Prömiyer) Ankara ATO Congresium
Konser,canlı müzik, performans Fazıl Say, "Yürüyen Köşk" Atatürk Anısına (Prömiyer)

 

"Fazıl Say, "yürüyen Köşk" Atatürk Anısına (prömiyer)" etkinliği detayları ve içeriği

 

"Yürüyen Köşk" Atatürk Anısına Op. 72 (Prömiyer)
10 Kasım 2017 - Congresium Ankara
Fazıl Say, Piyano

Cumhuriyetimizin kurucusu Atatürk, tarımda modern tekniklerin kullanılması, çevre üreticilere örnek olması ve onların nitelikli fidan, fide, damızlık ihtiyaçlarının karşılanması için kişisel mülkü olan Yalova'nın doğusundaki 'Millet Çiftliği'ni bu amaca uygun olarak düzenletmiştir. Çiftlik içinde, deniz kıyısında, ikameti için; 1929 yılında bir çınarın yanında iki katlı mütevazi bir köşk yapılmıştır.

'Yalova Benim Kentim' diyen Atatürk, Yalova ile yakından ilgilenmiştir. Yalova'ya 1930 yılındaki gelişinde; Millet Çiftliği'ndeki köşkün çatısına zarar vereceği için yanındaki çınarın dalının kesileceğini öğrenir. Ağacın bir dalının bile kesilmesini istemeyen Atatürk, köşkün ağaçtan uzaklaştırılmasını ister. Görev, İstanbul Belediyesi Fen İşleri Yollar-Köprüler Şubesi'ne verilir. Sorumlu baş mühendis Ali Nuri (Alnar), binanın temellerini açtırır. Temellerin altına zor ve çok yavaş da olsa raylar döşenir. Bina rayların üzerinde doğuya doğru 4.80 metre kaydırılır. 8 Ağustos 1930 günü yapılan bu işlemi; yanında bulunan kız kardeşi Makbule (Atadan) Hanım, Afet (İnan) Hanım, Yunus Nadi (Abalıoğlu), Muhafız K. İsmail Hakkı (Tekçe), Yaver B.N.B. Nasuhi Bey ve diğer ilgililerle baştan sona izler.

Atatürk 11 Haziran 1937'de şahsına ait bütün taşınmaz mallar gibi bu köşkü de Türk Milletine bağışlar.

 

 

 

ÖNEMLİ UYARI : etkinankara.com farklı kanallarla ulaştığı veya kendisine ulaştırılan etkinliklerin duyurularını yapan bir yapılanmadır. Yayınlanan etkinliklerde bulunabilecek hatalı bilgilerden veya düzenleyen kişilerce yapılan değişikliklerden etkinankara.com ve çalışanları hiçbir şekilde mesul tutulamaz. Duyurusu yapılan etkinliklerin tüm hak ve sorumlulukları düzenleyen kişilere veya kuruluşlara aittir. Belirtilen saatler, yer veya ücret gibi bilgilerin kontrol sorumluluğu etkinliğe katılacak kişidedir, bilgiler teyit edilmelidir.

 

Tüm etkinlikleri görüntüle

 

 

Talebiniz Gerçekleştirilirken Lütfen BekleyinizBu işlem talebinize göre biraz vakit alabilir.

mrkm