Instagram

Eski tarihli bir etkinliği görüntülüyorsunuz (13.2.2019 - 13.2.2019)

Konser,canlı müzik,performans Sevgililer Günü Konseri "Kadınların Aşkı ve Hayatı" Robert Schumann Ankara Mozarthaus Sanat ve Konserevi
Konser,canlı müzik,performans Sevgililer Günü Konseri "Kadınların Aşkı ve Hayatı" Robert Schumann

 

"Sevgililer Günü Konseri "kadınların Aşkı Ve Hayatı" Robert Schumann" etkinliği detayları ve içeriği

 

Robert Schumann'ın "Kadınların Aşkı ve Hayatı" başlıklı vokal dizisinin seslendirileceği sevgilier gününe özel bu anlatımlı konserde, soprano Demet Gürhan ve piyanist Güler Demirova Gyöffry ve anlatıcı olarak Ilgın Salman 13 Şubat Çarşamba akşamı klasik müzikseverler ile buluşacaklar..

DEMET GÜRHAN, soprano
GÜLER DEMİROVA GYÖFFRY, piyano
ILGIN SALMAN, anlatım

Robert Schumann tarafından Fransız şair A. Chamisson'un sözlerine, bir kadının hayatının farklı aşamalarını kapsayan bir hikayeyi temsil etmek için 1840'da bestelenen Op.42 "Kadınların Aşkı ve Hayatı" başlıklı vokal dizisinin tarihsel özellikleri, müzikal ve anlamsal yapısı incelenerek konser ile sunulacaktır.

Romantik dönemin özelliklerini taşıyan bu eserde şarkıların metni kadın bakış açısıyla yazılmıştır. Frauenliebe und -leben , hepsi piyano eşliğinde kadın sesi için yazılan sekiz şarkıdan oluşmaktadır. Şarkılar sevgi ve yaşam üzerine gelişen bir bakış açısı sunarlar. İlk şarkı aşkın ilk kıvılcımında genç bir kadını ortaya çıkarır. Şarkılar ilerledikçe, ona bütün kalbini verir ve olgun sevginin duygularını gözden geçirir. Son şarkı sevilenin ölümüne duyulan acıyı verir.

Schumann'ın bu eseri nadir seslendirilen eserlerden birisidir. Eserler lirik, halk ezgileri kökenlidir, şarkıların form yapısı üç bölümlüdür. Bütün şarkılarda piyano partisi şiir içeriğine destek vermekte ve girişte - bitirişte kendini göstermektedir. Şan partisyonu konuşma temaları taşıyan derin ve coşkulu ifadelerle yazılmıştır.

PROGRAM

ROBERT SCHUMANN (1810-1856)

Frauenliebe und Leben (Op.42)

I. 'Seit ich ihn gesehen' ("Onu ilk kez gördüğümden beri")

II. 'Er, der Herrlichste von allen' ("O, her şeyin en soylusu")

III. 'Ich kann'ın nicht fassen, nicht glauben' ("Aklım almıyor, inanamıyorum")

IV. 'Du Ring an meinem Finger' ("Sen, parmağımdaki yüzük")

V. 'Helft mir, ihr Schwestern' ("Bana yardım edin kızkardeşlerim")

VI. 'Süßer Freund, du blickest mich verwundert an' ("Tatlı arkadaşım, bana hayranlıkla bakıyorsun")

VII. 'An meinem Herzen, an meiner Brust' ("Kalbimde, göğsümde")

VIII. 'Nun hast du mir den ersten Schmerz getan' ("Şimdi bana ilk acıyı sen verdin")

 

 

 

ÖNEMLİ UYARI : etkinankara.com farklı kanallarla ulaştığı veya kendisine ulaştırılan etkinliklerin duyurularını yapan bir yapılanmadır. Yayınlanan etkinliklerde bulunabilecek hatalı bilgilerden veya düzenleyen kişilerce yapılan değişikliklerden etkinankara.com ve çalışanları hiçbir şekilde mesul tutulamaz. Duyurusu yapılan etkinliklerin tüm hak ve sorumlulukları düzenleyen kişilere veya kuruluşlara aittir. Belirtilen saatler, yer veya ücret gibi bilgilerin kontrol sorumluluğu etkinliğe katılacak kişidedir, bilgiler teyit edilmelidir.

 

Tüm etkinlikleri görüntüle

 

 

Talebiniz Gerçekleştirilirken Lütfen BekleyinizBu işlem talebinize göre biraz vakit alabilir.