2. Solo Contemporary Dance Festival / Solo Çağdaş Dans Festivali
Instagram

2. Solo Contemporary Dance Festival / Solo Çağdaş Dans Festivali

DİKKAT : BU HABER 22.03.2019 TARİHLİDİR !
2. Solo Contemporary Dance Festival / Solo Çağdaş Dans Festivali
DİKKAT : BU HABER 22.03.2019 TARİHLİDİR !

 

2. SOLO Çağdaş Dans Festivali
2nd SOLO Contemporary Dance Festival
28-30 Haziran/June 2019, Ankara

SOLO Çağdaş Dans Festivali, 28 ve 30 Haziran 2019 tarihleri arasında ikinci kez gerçekleştirilecek ve üç gün boyunca 20 ulusal ve uluslararası dansçının katılımıyla CerModern Açıkhava sahnesinde izleyicilere fiziksel ve entelektüel bir serüven sunacak.

Çağdaş dans disiplininde çok özel bir yere sahip olan solo dans, tüm sanatsal disiplinlerin beden, felsefe ve estetik performanslarına olan bakış açısıyla ilişkisini sunuyor. Festival, solo dans alanındaki en son trendleri sunarken, katılımcı koreograf ve dansçıların özgün eserlerini sunmaları beklenmektedir. Sunulan eserler seçici komite tarafından, koreografi ve dans becerilerinin yanı sıra müzikalite, yorum ve performansları üzerinden değerlendirilecektir.

 

CerModern hakkında

2010 yılından bu yana Ankara'da sürdürülebilir sanat ve kültür projelerine ev sahipliği yapan CerModern, disipliner ve disiplinlerarası sanatın görünürlüğünü sağlamak ve sanat üretimini teşvik etmek amacıyla birçok etkinlik gerçekleştirmektedir. Çağdaş Dans alanındaki faliyetlerini yıl boyu çeşitli kurum ve kuruluşlarla işbirlikteliğiyle gerçekleştiren CerModern, kavramsal dans alanında çalışmalarını Solo Dance adıyla yürütmektedir.

///////////////////////////

SOLO Contemporary Dance Festival will be held for the second time at CerModern between 28 and 30 June 2019 with participation of 20 national and international dancers to greet the audience in Ankara at Cermodern's open-air stage during a three days adventure of physical intellectuality.

The solo dance, which has a very special place in the contemporary dance, brings the relation of all artistic disciplines with their perspective towards body, philosophy and aesthetics performances.

The festival will provide an overall view of the latest trends in the solo-dance-scene. As participants in the festival, choreographers and dancers from around the world, are requested to perform a solo piece which is new, original, imaginative, unique and which displays unusual achievement. The respected selection committee will assess choreographic and dance skills as well as musicality, interpretation and performance.

About CerModern

Since 2010, CerModern has been hosting sustainable art and culture projects in Ankara, and has carried out many activities to ensure the visibility of disciplinary and interdisciplinary art and to promote art production. CerModern carries out its activities in the field of contemporary dance in cooperation with various institutions and organizations throughout the year and carries out its activities in the field of conceptual dance under the name of Solo Dance.

DİKKAT : BU HABER 22.03.2019 TARİHLİDİR !

 

Talebiniz Gerçekleştirilirken Lütfen BekleyinizBu işlem talebinize göre biraz vakit alabilir.