Sığla Ormanlarında Sanat Ankara Sergisi
Instagram

Sığla Ormanlarında Sanat Ankara Sergisi

DİKKAT : BU HABER 29.10.2016 TARİHLİDİR !
Sığla Ormanlarında Sanat Ankara Sergisi
DİKKAT : BU HABER 29.10.2016 TARİHLİDİR !

 

Sığla Ormanlarında Sanat Ankara Sergisi,

11 Kasım, 17:00 - 18 Kasım, 17:00 Arası Galeri Çankaya Ziya Gökalp Caddesi NO:11'de...

 

Dünya'da sadece Güneybatı Anadolu'da görebileceğiniz Anadolu Sığla Ormanları'nı Türk ve İngiliz sanatçıların gözünden tanımak için "Sığla Ormanlarında Sanat" sergimize davetlisiniz.

"Sığla Ormanlarında Sanat" Sergisi, Doğa Koruma Merkezi ve Society of Wildlife Artists ortaklığında yürütülen ve AB Sivil Toplum Diyaloğu Programı kapsamında desteklenen "Doğa için Sanat" Projesi'nin bir ürünüdür. 


Anadolu Sığla Ağacı (Liquidambar orientalis) dünyada sadece Güneybatı Anadolu bölgesinde yaşayan, yani bu bölgeye endemik bir ağaç türüdür.
Dünya üzerinde 60 milyon yıldır var olan bu ağaçların orman olarak görülebilecekleri son sığınakları ise Köyceğiz Gölü çevresi, Fethiye ve Marmaris ile sınırlıdır.

Orman deyince sadece bir ağaç topluluğu değil, hayvanları, bitkileri, suyu ve toprağıyla bütün bir ekosistem akla gelir. Ancak Anadolu Sığla Ormanları, son 50 yılda yoğunlaşan tarımsal üretim süreçlerinin etkisiyle ciddi bir parçalanma ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalmıştır.

Doğa Koruma Merkezi ve İngiliz Yaban Hayatı Sanatçıları Derneği ortaklığında yürütülen ve AB Sivil Toplum Diyaloğu Programı kapsamında desteklenen “Doğa için Sanat” projesi, bu ormanların içinde bulunduğu sürece dikkat çekmek amacıyla tasarlanmıştır.

2016 yılının Haziran ayında Köyceğiz’de İngiliz meslektaşları ile bir araya gelen yirmi beş genç Türk sanatçı bir hafta boyunca sığla ormanlarının büyülü atmosferinde, yaban hayatı konusunda deneyimli İngiliz sanatçıların yöntemlerini izleyerek doğayı birinci elden deneyimleme ve eserlerine yansıtma şansı yakalamışlardır.

Bu sergide göreceğiniz her bir çalışma, doğanın içinde, ormanın seslerinden, renklerinden ve kokusundan ilham alınarak üretilmiştir. Aynı zamanda sanatçıların geçirdiği deneysel süreci de belgeleyen bu çalışmalar, hem Sığla Ormanları’nın korunması hem de Türkiye’de yaban hayatını konu alan sanat eserlerinin yaygınlaşması için yeni bir kapı aralamıştır.

Doğa ve insan etkileşimini sanat aracılığıyla hatırlamak maksadıyla başlatılan bu girişimin devamlılığını sağlamak için siz de üretebilir, çoğaltabilir ve bize destek olabilirsiniz.


Sergide eserleri bulunan sanatçılar:
Nilüfer Araç, Burcu-Sumru Arık Akyüz, Tuğçe Aytürk, Tora Benzeyen, Gonca Mine Çelik, Sedat Girgin, Gizem Güvendağ, Medine Irak, Gökçe İrten, Gülçin Karaca,Yağmur Koçak, Cevdet Mehmet Kösemen, Büşra Kuzu, Şura Seyhan, Merve Özcan, Ahmet Özdemir, Fatih Öztürk, Cem Parlar, Zeynep Sağır, Ebru Tatlısu, Leyla Temiz, Duygu Topçu, Mert Tugen, Selçuk Yılmaz, Gözde Yurdunmalı, Aybars Yücel
Nik Pollard, Greg Poole, Esther Tyson, Ben Woodhams

DİKKAT : BU HABER 29.10.2016 TARİHLİDİR !

 

Talebiniz Gerçekleştirilirken Lütfen BekleyinizBu işlem talebinize göre biraz vakit alabilir.