Ankara 7 Gram Kafe - Ankara Cafe
Instagram
0

İlkadım Mahallesi Sinan Caddesi 23/A Dikmen / Ankara

312 480 90 80

 

Bir Aile Macerası.

Neden 7 gram?


Daha doğrusu neden "7" ? Aslında o kadar çok neden varki "7" ile ilgili.

Baştan başlayalım :) Dünyada tam "7" kıta bulunuyor ve bu "7" kıta üzerinde antik olarak "7" tane harika var (Keops Piramidi, Babilin Asma Bahçeleri, Efes Artemis Tapınağı, Olimpiya Zeus Tapınağı, Halikarnas Mozolesi, Rodos Heykeli ve İskenderiye Feneri). Zaman zaman bu "7" kıtada, farklı farklı noktalarda , bulutların güneşi sardığı zaman, birkaç yağmur damlası düştüğünde, ortaya yine tam da "7" renkli bir ışık oyunu çıkıyor. Tabii bu olay da haftanın "7" gününden birinde oluyor. Sonra yağmurlar diniyor güneş iyice kendini gösteriyor. Etraf yeşillikle kaplı ve siz de çimlerin üzerine uzanmışken bir uğur böceği konuyor elinize. Daha önce yapmadığınız birşey yapıp ona annesiyle ilgili şarkıyı söylemeden önce üzerindeki o siyah puantiyeleri saydığınızda tam tamına "7" tane olduğunu görüyorsunuz. Sonra o şarkıyı tutturuyorsunuz ve farkında olmadan bildiğiniz o "7" notanın hepsini ağzınızdan döküyorsunuz. Oysa siz bu şarkıyı söylerken farkında olmasanız bile beyniniz en fazla daha önceden öğrenmiş olduğu "7" tane bilgisel kavramı bir araya getirerek ses tellerinize ve dilinize komut veriyor. Bu farkındasızlık sizi birden derin düşüncelere itiyor ve hayat, yaşam ve herşey hakkında düşüncelere dalıp gidiyorsunuz. Belki o an bunları düşünmüyorsunuz ama yeryüzünde bilinen her dinde farklı bir yeri var "7"'nin: İslamda El-Fatiha suresinin "7" ayetten oluştuğunu, üzerinde yaşadığımız dünyanın ve gök kubbenin "7" katmanı olduğunu; Hristiyanlıkta dünyanın tam "7" günde yaratıldığını; Musevilere göre tanrının dinlendiği gün sayısının "7" olduğunu; Budizm'de ise bir insanın çakra sayısının "7" olduğu gibi. Sonra bir rehavet çöküyor üzerinize ve uykuya dalıyorsunuz. Oysa bildiğiniz gibi bir insanın gün içerisinde ihtiyacı olan optimum uyku tam "7" saatten oluşuyor. Sonra uyanıyorsunuz ve arkadaşınızla olan randevuya yetişmeniz gerektiği aklınıza geliyor. Buluşmanızda bir tavla atıyorsunuz ve birden farkına varıyorsunuz ki alabildiğiniz maksimum kapı sayısı "7".  Sonra bir muhabbet başlıyor ve sanattan konuşuyorsunuz ve siz biliyorsunuz ki evrensel sanat türü sayısı tam tamına "7"

Daha da uzatabiliriz isterseniz : Soyumuz "7" göbek, Büyük Ayı "7" yıldızlı, Kabe'nin etrafi "7" kere tavaf edilir, manevi bilgeliğin rakamı yine "7"; Katoliklerde "7" sakrament esas, yahudilerde kutsal şamdan "7" mumlu, eski Yunan uygarlığında "7" akıllı adam varsayılmış, mitolojide ise "7" esas tanrı var; Mısır'da güneş tanrısı Ra "7" ruhlu, Tibet'te "7" buda, Çin'de kutsal "7" element, feng shui'de iletişim sayısı "7"; Afrikalıların Kwanza bayramı "7" sembollü, Zulu süsleri "7" renkli, eskimolarda kar "7" isimli, Hürmüz bile "7" kocalı; "7" veren gül, "7" tepe üstünde Rio, "7" tepe üstünde Roma, 7 tepe üstünde İstanbul. Efsane futbolcu Cristiano Ronaldo'nun forma numarası "7", James Bond bile 00 "7"; Yüzde "7" nokta (açık) var (ağız bir, kulak iki, burun iki, göz iki); Denizlerin sayısı "7", kızılderililere göre mevsimler "7" tane, Avustralya yerlileri aborjin ve kulin'lere göre de mevsim "7" tane, Japonlarda rakamların en uğurlusu "7", tarot falında "7" zafer, pamuk prenses ve "7" cüceler...

 İşte bunca nedenden dolayı da insanlığın neredeyse %50'sinin uğurlu rakamı "7". Şimdi isterseniz lütfen bir kahve söyleyin kendinize ve yudumlarken bilin ki o bardağın içerisinde tam "7 gram" kahve bulunmakta. Çünkü kahvecilikte standart ölçü de ne yazıkki "7".

 

 

Bu içeriğe yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

 

    7 Gram Kafe mekanı için sitemizde güncel bir etkinlik bulunmamaktadır.
    Eklenmesini istediğiniz bir etkinlik varsa ETKİNLİK BİLDİRİM FORMU ile bize iletebilirsiniz.
    Etkin Ankara sizlerle daha güçlü!

etkinankara.com © 2021

Doğru Nokta

Talebiniz Gerçekleştirilirken Lütfen BekleyinizBu işlem talebinize göre biraz vakit alabilir.